Serwis www.operarara.pl używa plików cookies zgodnie z opisaną polityką prywatności. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na użycie plików cookies.

Opera Rara - Facebook Opera Rara - YouTube Opera Rara - LastFM Opera Rara - Flickr
Kraków
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Capella Cracoviensis


 
Kraków – Światowe Miasto Festiwali 2016
 
Operarara TV
 
Sacrum Profanum
 
Muzyka dawna
 
Muzyka Klasyczna w Krakowie
 
Instytut Francuski w Polsce
 
 
 

Aktualności

« wstecz
Karnawałowe szaleństwa. W następną środę (18 stycznia) rozpocznie się festiwal Opera Rara 2017!
Dodano: wtorek, 10 stycznia 2017

Czas karnawału jest czasem szczególnym, w którym reguły codzienności nie obowiązują, można wszystko, byle nie szkodzić innym. Już od następnej środy, przez trzy tygodnie, w ramach festiwalu Opera Rara, będziemy ten wyjątkowy czas celebrować, ciesząc się operowymi spektaklami, słuchając muzyki i oklaskując gwiazdy. Mnogość operowych premier odbywała się bowiem w karnawałowym czasie. Wobec tego czas się bratać, równać, wspólnie cieszyć – niebawem przecież nadejdzie post. Folgujmy sobie więc, ciesząc się bogactwem repertuaru, jaki przez trzy najbliższe tygodnie zaprezentuje nam festiwal Opera Rara. Organizatorami festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Capella Cracoviensis.

„Buongiorno signora maschera!” – nie znam twojej płci, statusu społecznego, koloru skóry, wyznania, przekonań, nawet nastroju. Karnawałowe maski to idealna równość, nieosiągalna na co dzień, zarówno w wiekach XVII i XVIII, jak i dziś. Festiwal Opera Rara przywoła dwa takie barokowe tytuły: „Germanico in Germania” Nicoli Porpory i „Arminio” George’a Friderica Handla, aby móc zasmakować atmosfery XVIII-wiecznych wieczorów, oba notabene w wykonaniach najprzedniejszych zespołów – Capelli Cracoviensis i Armonia Atenea, które towarzyszyć będą wcale nie gorszym solistom – by wymienić takie sławy jak Max Emanuel Cenčić, Julia Lezhneva, Juan Sancho czy Hasnaa Bennani. Wieczorów długich i chłodnych na zewnątrz, ale gwarnych i radosnych w teatrze, przyczynków dla towarzyskich spotkań, rozmów, plotek, ale i wspólnego przeżywania piękna. Tymczasem rekonstrukcję karnawałowych szaleństw, zwycięstwo żartu nad powagą i zabawy nad pracą, zaprezentują Cécile Roussat, Vincent Dumestre i zespół Le Poème Harmonique w spektaklu „Le Carnaval Baroque”, pełnymi garściami czerpiącym z włoskiej tradycji muzycznej. Wszystko to, by lepiej zrozumieć nas samych, by uczcić wartościowe dziedzictwo, by czas odświętny należycie święcić. Oraz by zwyczajnie być ze sobą, tak, jak przed wiekami wszystkie stany w teatrach operowych się spotykały. Bo piękno nie ma granic, zaś sztuka nie ma za zadanie dzielić, zdolna jest łączyć raczej. Bądźmy częścią tej radosnej tradycji podczas festiwalu Opera Rara.

Tegoroczna odsłona festiwalu Opera Rara pozwoli nam przenieść się w czasie i poczuć atmosferę XVIII-wiecznego karnawału również dzięki strojom koktajlowym, jakie uczestnicy założą podczas festiwalowych koncertów. Elegancki ubiór nie będzie rygorystycznie traktowanym wymogiem, ale miłym dodatkiem, który sprawi, że każdy z festiwalowych wieczorów będzie jeszcze bardziej nawiązywał do klimatu sprzed kilku wieków.

UWAGA: Bilety oraz karnety na festiwalowe koncerty można kupować w portalu www.eventim.pl oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków (InfoKraków Pawilon Wyspiańskiego, InfoKraków ul. św. Jana 2, InfoKraków ul. Powiśle 11, InfoKraków Sukiennice, InfoKraków ul. Józefa 7, InfoKraków ul. Szpitalna 25, InfoKraków ICE Kraków ul. Marii Konopnickiej 17). Szczegółowy cennik oraz informacja o karnetach dostępne są na www.operarara.pl. Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 20 zł do 120 zł, a karnety od 70 zł do 450 zł.

Organizatorami festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Capella Cracoviensis.

Partner: Teatr im. Juliusza Słowackiego.

 


Kraków – Światowe Miasto Festiwali 2016

Zobacz także: